Depresyona karşı en iyi 10 gıda

Depresyona karşı en iyi 10 gıda

Depresyona iyi gelen 10 gıda

Depresyon hayatımız boyunca hemen hemen hepimizin karşılaşabileceği bir gerçek. Depresyondan korunmak için psikologlara, doktorlara ve ilaçlara para ödüyoruz, gerektiği zaman da ödemeliyiz fakat bizim elimizden gelen hiçbir şey yok mudur, illa başkalarının desteğine mi ihtiyacımız var? Tabii ki hayır. Majör depresyon veya bipolar bozukluk gibi ağır semptomlar içinde değilseniz ve kendinizi depresyonda hissediyor, depresyon belirtileri sergiliyorsanız yapabileceğiniz çok fazla şey var. Hareket etmek, egzersiz yapmak, sağlıklı beslenmek, yeni insanlarla tanışmak, yeni hobiler edinmek vb. Bugün sizlere sağlıklı beslenme kategorisi altında depresyona karşı en iyi 10 gıda ve besinlerden bahsedeceğiz.

Depresyona karşı en iyi 10 gıda nedir?

Depresyona karşı en iyi 10 gıda

1. Muz

Serotonin ve magnezyum açısından son derece zengin olan muz, mutlaka tercih edilmelidir, tercih edildiğinde ise yerli muz alınmalıdır, ithal muzlardan uzak durulmalıdır. Kabuğu hafifçe kararmaya başlamış olgun muzlar serotonin açısından daha zenginlerdir.

2. Kuşkonmaz

Antideprasan etkisi olan bir sebzedir, stres ve öfkeyi engellemede başarılı olduğu araştırmalarla kanıtlanmıştır. (Antidepressant activy of asparagus racemosus in rodent models)

3. Yeşil Çay

Yeşil çayı hepimiz duymuşuzdur, meşhur metabolizma hızlandırıcı. Aynı zamanda çok güçlü bir anioksidandır. İçerdiği fitokimyasallar sayesinde, depresyonu yenmek için son derece etkili bir kaynaktır. Yeşil çayı boy tüketen toplumlarda, depresyon sıklığının azaldığı görülmektedir. (Antidepressive-like effects and antioxidant activy of green tea and GABA green tea in a mouse model of post-stroke depression) and (Green tea and coffe consumption is inversely associated with depressive symtpoms in a japanese working population)

4. Avokado

Omega 3 ve glutatyon açısından oldukça zengin olan avokado, depresyonu yenmek için çok önemli besinler arasındadır.

5. Çilek

Yüksek miktarda antioksidan içerir. Folik asit ve elajik asit yönünden zengindir, özellikle ileri yaş depresyonunu azalttığı gözlemlenmiştir.

6. Kızılcık

Önemli miktarda melatonin içerir. Melatonin ise özellikle geceleri uykuda salgılanan hormondur ayrıca bizi depresyondan da korur. Kızılcık tüketmek, melatonin seviyemize takviye yapar.

7. Kaju Fıstığı

Triptofan için mükemmel bir kaynak olan kaju fıstığı, serotinin üretimi için gereken aminoasiti triptofan ile sağlamaktadır. Kaju tüketmek serotinin üretimini olumlu etkiler, ve tabii ki kavrulmamış tüketmelisiniz 🙂

8. Ceviz

Ceviz omega 3 deposudur ve omega 3 yağları sizin de bilmeniz gerektiği gibi, depresyondan korunmak için şarttır ayrıca omega 3 yağları hafızayı da güçlendirir. Cevizi kabuğu kırılmamış olarak alırsanız içerdiği omega 3 yağlarının verimliliğini daha iyi alırsınız, kendiniz kırıp yiyin.

9. Soğan

Soğan c vitamini kaynağıdır. Aynı zamanda güçlü antioksidanlar içerir, flavonoit ve kuersetin açısından zengindir, bol miktarda selenyum ve sülfür barındırır. Türkçesi; depresyona karşı savaşı geçin tüm hastalıklara karşı ön saf asker görevi görür. Çiğ tüketmeniz tavsiye edilir.

10. Yaban Mersini

2015 de yapılan bir araştırma (cyanidin-3-o-galactoside and blueberry extracts supplementation improves spatial memory and regulates hippocampal ERK expression in senescene-accelerated mice) Yaban mersinin ruh sağlığı üzerinde ne kadar etkili olduğunu gün yüzüne serdi. Yapılan araştırmaya göre; yaban mersinin içindeki bileşenler özellikle limbik sistem dediğimiz beynin duyguları kontrol eden bölgesinde etkili olduğu gözlemlenmiştir. Depresyon tedavisinde, yaban mersinin size yol göstermesine izin verin.

 

Kaynakça

 

 

 

Bu İçeriği Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top