Psikolog Staj Maaşları Ne Kadar? – Stajyer Maaşları

Psikolog Staj Maaşları Ne Kadar?

Bugün izlere psikolog staj maaşları ne kadar sorusunu cevaplayacağız, başlamadan önce psikolog maaşları ile ilgili yazımızı okumak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

 

Psikolog Staj Maaşları

Arkadaşlar belirtmek isteriz ki staj özellikle psikoloji alanında kendinizi geliştirmek için çok önemli bir fırsattır. Stajyer Psikologlar ne kadar maaş alır sorusuna geçmeden önce stajı biraz daha açalım.

  • Lisans Öğrencisi Stajı, Mezun Stajyer, Zorunlu Stajyer ve Yüksek Lisans Stajyeri

Psikolog Staj Maaşları Ne Kadar?

Lisans Öğrencisi Stajı; 4 yıllık psikoloji lisansı öğrencisi olan kişilerdir. Psikoloji alanı çok geniş olduğundan, eline geçen her fırsatta farklı deneyimler elde etmek adına ücretsiz staj yapması tavsiye edilir.

Zorunlu Staj; Zorunlu Staj denilen olayı her üniversite sağlayamıyor maalesef. Zorunlu Staj ücreti de 548₺‘dir. Asgari Ücretin %30’u alınarak hesaplanır. Her yıl değişir. Mesleki ve teknik eğitim kurumları için staj zorunlu kılınmış iken, üniversiteler için tercih edilebilir bir seçenek halindedir mevcut yasa. Zorunlu stajınız hakkında bilgi almak için okulunuza başvurabilirsiniz, bildiğim kadarıyla okuldan okula yönetmelik değişebilmekte.

Mezun Stajyer; 4 yıllık lisansını tamamlamış arkadaşlar alan hakkında daha fazla fikir sahibi olacağından ne istediklerini kestirmiş olabilirler, yüksek lisansa başvurulmayacak ise iş veyahut staj aramalıdır. Günümüzde tecrübeli insan arandığından, eğer lisans döneminde staj yapmamış ise, staj yapmalı ve tecrübe kazanmalıdır. Genellikle bu süreçte staja girdiğiniz yer belirli bir süre sonra sizi işe alabiliyor ve para kazanmaya başlabiliyorsunuz. Lakin staj tecrübeniz yok ise ve yeni mezun iseniz iş bulmanın oldukça zorlaştığı bu dönemlerde para beklememelisiniz en azından bir süreliğine.

Yüksek Lisans Stajyeri; İki yıllık yüksek lisans sürecinizde çeşitli eğitimler ve süpervizyonlar alacaksınız. Bu kendinizi geliştirme sürecine devam ederken staj hatta iş bile bulabilirsiniz. Sabit Staj ücretleri 548₺‘dir lakin çalıştığınız yere ve kendinizi geliştirmişliğiniz gibi çeşitli faktörlere dayanaraktan fiyat değişmektedir. Yüksek Lisans sürecinizde iş de arayabilirsiniz. Psikolog Maaşları ile ilgili yazımıza ulaşmak için bağlantıya tıklayabilirsiniz.

Stajyer psikolog ne kadar kazanır gibi sorularınızın cevabını umarım verebilmişizdir, zorunlu staj olmadığı taktirde günümüzdeki koşullardan ötürü para kazanmak maalesef zorlaştı. Psikoloji alanında insanların kendini geliştirmesi gerektiğini firmaların da bilmesi, kendi çıkarları için staj arayan öğrencilere zor süreçler yaratabiliyor ama unutmayın ki kendinizi geliştirmeniz için bu tür süreçler de çok önemli. Bir zamanlar 7 gün boyunca 12 saat seferberlik ilan edilmiş gibi çalışabilirsiniz ama zamanı geldiğinde günde birkaç saat çalışarak binlerce lira kazanabilirsiniz önemli olan emek vermeniz ve severek yapmanız.

 

Bilgili olduğumuz oranda özgür oluruz.

 

 

Bu İçeriği Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top