İnsanlar Beni Kullanır Mı? – Maddi ve Manevi Dolandırıcılık

Maddi ve Manevi Manipulasyon

Zaman zaman insanlar maddi ve manevi olarak bizi kullanabilir veya bizimle oynayabilirler. Buna maddi ve manevi dolandırıcılık diyelim. İnsanlar tarafından kullanıldığınızı bazen çok basit bir şekilde fark edebilirsiniz bazen ise görmezden gelmek istersiniz çünkü sizin için değerli birisidir. Bu tür davranışlarda kendi iyiliğinizi düşünmeli ve ileride daha fazla sorunla karşılaşabileceğinizi bilmelisiniz. Bugün size manevi veya maddi anlamda kullanılıp kullanılmadığınızı gösterebilecek 9 tipoloji göstereceğim . Bu ipuçlarını, vakit geçirdiğiniz insanlar üzerine yerleştirmeli ve sonrasında size zararı dokunan/dokunabilecek insanlardan uzaklaşmanız gerektiğini belirtelim.

Matematiği kuvvetli değildi, ama çıkarlarını hesaplamayı iyi bilirdi.

Hakan Günday

İşte kullanıldığınızı gösterecek 9 davranış
  • Öncelikle kendi duygu ve düşüncelerini harmanlayıp sonucunda çıkan hislerini dinlemelisin. Bir ilişkide eğer yoruluyor, stres altında kalıyor, üzülüyor, tedirgin hissediyor, hayır demeye korkuyor, güvenemiyor ve aldığından çok daha fazlasını veriyorsan, bu durumların sende yaşattığı hisleri dinlemeli ve bir süre geri çekilmek isteyebilirsin. Senin hayır demeni istemeyen, her düşüncesine katılmasını isteyen ve saygı göstermeyen karşı taraf, seni sen olduğun için değil, senin ona sağladığın imkanlar, kendi çıkarları için sever ve değer verir.
  • Filmlerde ve dizilerde görürsünüz, çocuklar ailelerinden bir şey istemeden önce şirinlik abidesi kesilirler, huylarına ve sularına giderler bir planları vardır ve onun hazırlığı içindedirler, kendi çıkarları için karşı tarafa yalaka davranışlarda sergileyebilirler. Normalde size iyi davranmayan fakat işi düşebileceği durumlarda sanki dünyanın en iyi, en şirin insanıymış gibi davranan kişilerden uzak durmalısınız. İstediğini elde ettikten sonra kendi kabuklarına ve kişiliklerine geri çekilirler, hiçbir şekilde utanmaları olmaz ve davranışları bukalemun gibi şekil değiştirebilir.
  • Etrafınızdaki insanlar, özellikle de cimri insanlar, normalde sizinle bir şey paylaşmayan insanlar, siz onların elindekilerden daha değerli bir şey elde ettiğinizde size yakınlaşacaklardır. Örnek olarak üniversite ortamında notlarını paylaşmayan bir arkadaşınız, siz kendi notunuzu hazırlayıp standartların üstünde notlar almaya başlayınca, size diğer insanlardan topladığı ve kendisinin özensiz,dandik notlarını verecek ve karşılığında sizin notlarınızı isteyecek. Bu durumu hayatınıza genelleyebilirsiniz. İnsanlar sizin elinizdekini almak için, size bir şey verecekler ve sizin iyi niyetinizi kullanmak isteyeceklerdir. Dikkat edin.
  • Bazı insanlar vardır ki, kendi çıkarlarını sanki sizin çıkarlarınızmış gibi size empoze ederler. Bu insanlar kendi istediklerini elde edebilmek için, kendisinin doğru gördüğü ve inandığı düşünceyi, sanki sizin de o düşüncede, duygudaymışcasınıza gerek acıtasyon yaparak gerek ise mantıklı savlar ileri sürerek size yedirmeye çalışırlar. Düşünün ve sorgulayın, bu tür manipulasyonlara karşı daha dikkatli olun. Kendi çıkarlarınızı ve kendinizi düşünmeyi öncelik haline getirin.

Maddi ve Manevi Manipulasyon

  • Normal şartlarda insanlar birbirlerine karşı empati duyarlar, birbirlerine düzenli olarak saygı gösterirler. İnsanlar birbirlerinin duygu ve düşüncelerini merak eder, bir sorun sezdiğinde ise destek olmak için sorular sorar. Neyinin olduğunu, neler yaşadığını merak eder, derdine derman olmak ister sadece iyi gün dostu değil aynı zamanda kötü gün dostudur da, böyle insanlarla donatmalı insan çevresini. Şimdi bahsedeceğimiz insan tipi ise tam olarak bu bahsettiğime benziyor. Eğer şuan sizi kullanmak için bir sebebi yoksa, sizinle çıkarı dahilinde bir şeyler yapamayacaksa, başınıza dünyanın en kötü şeyi gelse bile sizinle muhatap olmaz, etrafındakilerden durumunuzu öğrense bile, o kendi çıkarları ile meşguldür ve size ayıracak hiçbir vakti yoktur. Bu tür bencil ve çıkarcı insanlardan uzak durun.
  • Şimdi bahsedeceğimiz tip ise maddi çıkarcı tip. Örnek olarak yemeğe gittiğinizde, bir şekilde hesabı ödemekten kaçınıyorsa, cüzdanını unuttuğunu söylüyorsa, ödememek için bahaneler uyduruyorsa bu tip insanlardan uzak durun, ileride bir şeye ihtiyacınız olduğunda size sırtlarını çevirir, beraber bir işe girdiğinizde, kendi çıkarı doğrultusunda hareket eder ve sizi yolunuzda yalnız bırakır. Bu bahsettiğim tip, maddi durumu olup da bu tür davranışları sergileyenlerdir hatta ve hatta maddi durumum yok rollerine giren insanlar bile vardır. Fakat gerçekten maddi durumu güçlü olmayan insanlar karşısında, ön yargılar beslememeli ve elimizden geldiğince gönüllü olarak, isteyerek destek olmalıyız.
  • İkili ilişkilerde insanlar yapboz tamamlar gibi birbirlerini tamamlama yolculuğuna çıkar. Birbirlerini keşfetmek, tanımak, yeni şeyler denemek, yanında olmak vb. süreçlerden geçerler. Fakat bazı insanlar 2-3 parça yapboz tamamlarken, karşı taraf o kadar da orayla ilgili değildir, canı sıkıldığında veya ihtiyacı olduğunda birer birer yapboz parçaları ekler. Diğer taraf bir şeylerin yoluna girmesi için sürekli çaba harcarken, karşı taraf bunları görmezden gelir. Maddi ve Manevi tüm çabayı 2-3 parça yapboz koyan kişi karşılıyorsa, zorluklar karşısında hep o alttan alıyor ise, sürekli haklıyken haksız duruma düşüyorsa bu ilişkide ciddi bir problem vardır.

Maddi ve Manevi Manipulasyon

  • Arkadaşınızla gittiğiniz ortamda, diğer insanların maddi, fiziki ve kariyer anlamında sizden daha iyi pozisyonlarda ise, ve arkadaşınız sizi unutup sizden güçlü olan insanların yanında bulunuyor, onlarla daha fazla ilgileniyor ise orada sıkıntı vardır. Onları överken, hatta yalakalık yaparken, seni neredeyse küçümsenecek hallere sokuyor ve şakalarına kurban ediyorsa bu tür insanlardan uzak durmalısınız. O insanın derdi, daha iyisini bulduğunda, diğerini bırakmaktır. Başkasını görünce sizi unutan insanlar var ise çerçevesinde, onları tekrar değerlendirmelisiniz.
  • Bazı insanlar sizi belirli şeyleriniz için kullanır. Mesela maddi, statü, fiziki özellik, çevre vb. Bu tür insanlar, sizinle işlerine düştüğünde iletişime geçerler ve kendi çıkarları doğrultusunda sizden iyilik isterler. Bir yere gitmek olabilir, borç olmak olabilir, çevrenizden biriyle tanışmak isteyebilir. Böyle bir durum var ise, sizi işlevsel bir eşya olarak kullanıyordur. Sizin duygu ve düşüncelerinize, neler yaşadığınıza ve neler yaşadığınıza ilgisi yoktur, sadece kendi çıkarlarını ve geleceğini düşünür. Etrafınızda böyle insanlar var ise, onları tekrar değerlendirilmeli ve sorgulamalısınız.

Şuana kadar saydığım şeyler, sizi kullanan insanların sergilediği davranışlardı. Peki nasıl oluyor da insanlar bu tür davranışları sergileyebiliyorlar? Sizin açıklarınızı nasıl görüyorlar da durum bu hale gelebiliyor? Bunları kendi içinde sorgulamanı öneririm, yakında insanların seni kullanmasına neden olacak davranışlar hakkında da bir yazı paylaşacağım.

 

Bu İçeriği Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top