İnsanlar Beni Kullanır Mı? – Maddi ve Manevi Dolandırıcılık

İnsanlar bazen çıkarları için bizimle birlikte olabilirler, bazen bizi kullanmak isterler bazen ise sadece egolarını tatmin etmek. İşte insanların sizi kullandığını gösterecek 9 insan tipolojisi

Devam

Hayatanızdan Çıkarmanız Gereken İnsanlar

Etrafınızda sizi üzen insanlar olabilir, sizi kıran insanlar olabilir, çabalamanıza rağmen sürekli bir şeyler eksik oluyormuş gibi hissettirenler olabilir ve artık değer görmek istiyorsanız, hayatınızdan çıkarmanız gereken insanlara bir bakın !

Devam

Stres Düşmanınız Değil ! – Strese Karşı Bakış Açınızı Değiştirin

Hepimiz stresin bize zarar verdiğini, onun bizim düşmanımız olduğunu ve bizi hasta ettiğini düşünürüz değil mi? Aslında o öyle değil. Bakış açınız sizi hasta ediyor. Stresi düşman olarak değil de, dostunuz olarak görürseniz her şey değişir! Nasıl mı? Gelin bakalım;

Devam

Klinik Psikoloji’de Terapi Çeşitleri

 Terapi çeşitleri; Psikoterapi kapsamında psikanaliz, davranış terapisi, bilişsel davranış terapisi, çift terapileri, aile terapileri, grup terapileri, rehabilitasyonlar, kısa süreli çözümlere odaklanmış terapiler, şema terapileri, sosyal öğrenme teorileri gibi temel yaklaşımlardır. Bu uygulamaların amacı kişinin zihinsel ve duygusal işlevini canlandırmak, yaşam kalitesini arttırmak ve sosyalleşmeleri için olanaklar, alternatifler oluşturmaktır.

Devam

Klinik Psikoloji Nedir

Klinik psikoloji bilimi, varsayımları ve pratiği bir arada kullanarak, karşılaşılan psikolojik sıkıntılarla, topluma ve kendilerine uyum sağlayamama gibi sorunlar yaşayan kişileri anlamak, müdahalelerde bulunmak, yönlendirmek ve hayata karşı daha uyumlu, sorumluluk sahibi bir birey haline gelmelerine katkı sağlar. Kişilerin normal ve normal dışı duygusal, zihinsel ve davranışsal problemlerini çözmek veya düzenlemek amacı güder.

Devam

Psikoloji Nedir? Psikolojinin Tanımı

Psikoloji, davranışları ve zihinsel süreçleri inceleyen bir bilim dalıdır. Davranış için bireyin genel yaşamındaki, toplumdaki tutum ve eylemleri diyebiliriz. Zihinsel süreçler ise düşünme, hissetme, hatırlama, duygular gibi bireyin içinde gerçekleşen olguları ifade eder. Psikoloji, bilim olduğundan dolayı öznel, sezgisel veya rastgele değil; nesnel, doğrulanabilir, yanlışlanabilir ve genellenebilir cevaplar üretir.

Devam

Klinik Psikoloji alanında yapılan akademik ve uygulama alan çalışmaları

Klinik psikoloji alanında yapılan akademik çalışmalar (PhD.) daha çok araştırmaya, bilimsel olarak keşfetmeye ve geliştirmeye odaklıyken, uygulama ve tedavi (Psy.D.) alanında yapılan çalışmalar ise, bireysel sorunların çözümü odaklıdır. Psikoloji bilimine katkıda bulunmak isteyen akademisyenler tezler yazabilir, araştırmalar yapabilir ve deneyler tasarlayabilirler tabii ki bunları yaparken gerekli uygulamaları da kullanabilirler.

Devam