Başarılı Olmak İçin ne Yapabilirim ? – Hayatta Başarılı Olmak

Başarılı Olmak İçin ne Yapabilirim ? - Hayatta Başarılı Olmak

Hayatta başarılı olma taktikleri

Zaman zaman hepimizin aklından “nasıl başarılı olabilirim” gibi sorular geçmiştir. Size bugün hayatta başarılı olma teknikleri nden en önemli 3 tanesini açıklayacağım. Normalde liste çok uzayabilir ama bu 3 maddenin hayatta başarılı olma adına kritik öneme sahip olduğu belirtiliyor, bunu belirten insan ise Fredmund Malik adında Avusturyalı Ekonomist ve Yönetim Uzmanı. Verdiği eğitimlere ünlü firmaların ünlü ceoları katılmakta ve bu 3 hayatta mutlak başarı sırrı nı ise geçen yıl yaptığı bir etkinliğin başlangıcında söylüyor.

Bunun yanı sıra bahsedeceğimiz 3 maddenin, ilk 2 maddesinin hayattaki önemine vurgu yaparak, bu maddeleri bir hobi gibi görmemizi ve hayatımızda sadece başarı anlamında değil, her alanda aktif olarak kullanmamız gerektiğini belirtti.

1. Hayatta Başarıya Ulaşmanın Yolu : Satış (Pazarlama)

İnsan farkında olmasa da doğduğu andan öleceği ana kadar satış yapmaktadır. Bu satış sadece bildiğimiz para verip karşılığında bir şeyler aldığımız satışların yanı sıra çok daha fazlasını içeriyor. Hayatta başarılı olmak için iyi satış yapmanız çok önemlidir. Satış konusunda kendinizi geliştirmeniz için minumum 16 kitabı özümseyerek ve benimseyerek okumamız gerektiğini vurgulamıştır. Satış işini bir hobi olarak görmeli ve bu konuda kendimizi geliştirmek için çabalamamız gerektiğini de ekledi.

Satış konusunda daha fazla fikir sahibi olmanız ve bu yola atılmanız için size 10 kitap önereceğiz.

İknanın Psikolojisi – Robert B. Cialdini (MediaCat)

Kendi Kendine MBA – Josh Kaufman (Pegasus)

A’dan Z’ye Pazarlama – Philip Kotler (MediaCat)

Satışın Kutsal Kitabı – Jeffrey Gitomer (MediaCat)

Nöro Marketing – Patrick Renvoisé & Christophe Morin (MediaCat)

Satışın 10 Altın Kuralı – Taner Özdeş (MediaCat)

Dünyadaki En Büyük Satıcı – Og Mandino (Boyner Yayınları)

Pazarlama İlkeleri – İsmet Mucuk (Türkmen Kitabevi)

Marka Yaratmanın 22 Kuralı – Al & Laura Ries (MediaCat)

Pazarlamanın 22 Kuralı – Al Ries (MediaCat)

Unutmayın ki kendi reklamınızı yapmak, kendi isminizi pazarlamak ve sürekli üretmeye devam etmek, başarılı olmanın anahtarlarından sadece bir tanesi. Bu kitapları okuduktan ve bitirdikten sonra satış veya pazarlama konusunda kafanızda eminim ki bir şeyler oluşacaktır, araştırmaya, okumaya ve öğrenmeye devam edin, hobiniz olsun!

Başarılı Olmak İçin ne Yapabilirim ? - Hayatta Başarılı Olmak

2. Hayatta Başarıya Ulaşmanın Taktiği : Yönetme Becerisi

Yönetme denilince aklınıza hemen bir ekip, bir iş ortamı veya sizin haricinizde herhangi bir insan olması gerektiği fikri gelmiş olabilir ama yanılıyorsunuz. Bir işte en alttaki pozisyonda olsanız bile, yönetildiğinizi vurguluyor olsanız ise, yönetme becerisini kazanmamanız ve öğrenmemeniz için hiçbir sebep yok! “Kendini yönetmeyi bilen insan, dünyayı yönetecek gücü zaten bulacaktır.” “Sen kendini yönetmenin garantisini eğer verirsen, ben de senin bin kişiyi yönetebileceğinin garantisini veririm” diye de ekledi. Her insanın önceliğinde kendi hayatı vardır, kendini yönetemeyen insan, başkalarını da yönetemez. Tıpkı satış becerisinde olduğu gibi yönetme becerisinde de kendinizi geliştirmeli ve bunu bir hobiymiş gibi yapmalısınız! Gene bu beceride de fikir sahibi olmak ve uzmanlaşmak için minumum 16 kitabı gerçekten isteyerek ve özümseyerek okumamız gerektiğini vurgulayalım.

Yönetme Becerisi konusunda size 8 kitap önereceğiz, daha fazlasını başarıya giden yollardaki ipuçlarından biri olan araştırma becerisini kullanarak bulabilirsin!

Takım Oyunu / Seth Godin

Liderliğin Kutsal Kitabı / Jeffrey Gitomer

Liderlik – Harvard Business Review’den en etkili liderlik fikirleri (HBR’s 10 must reads)

Duygusal Zeka / Daniel Goleman

İyiden Mükemmel Şirkete / Jim Collins

İş yaşamında 100 Kanguru / Ahmet Şerif İzgören

Liderlik Dili-Başarılı CEO’ların İletişim Sırları

Liderlik 101-Her Liderin Bilmesi Gereken Şeyler / John C. Maxwell

 

Başarılı Olmak İçin ne Yapabilirim ? - Hayatta Başarılı Olmak

3. Hayatta Başarıya Ulaşmanın Sırrı : Mentör – Koç Bulmak

Psikologlar kendilerini geliştirmek ve tecrübe kazanmak adına sık sık süpervizyon adı altında, daha tecrübeli bir psikoloğun danışmanlığında danışan görürler. Bunun yanı sıra insanlar sadece zihinsel olarak yorgun olduklarında değil, kendilerini keşfetme yolculuğunda da psikoloğa giderler. Yani psikologlar hem kendilerini geliştiriyorlar, hem de kendilerini gerçekleştirmek isteyen insanlara yardımcı kaptanlık yapıyorlar. Ne kadar güzel bir şey değil mi?

Siz de psikoloji okuyun okumayın  kendi eksiklerinizi ve zayıflıklarınızı size söyleyebilecek, sizin gelişiminizde size destek olacak, göremediklerinizi gösterebilecek, eleştirel bir bakış açısıyla yaklaşacak, sorgulatacak, “dost acı söyler” mentalitesinde kendinizi geliştirmeniz ve başarıya ulaşmanız konusunda size yardımcı olacak bir Mentör, Koç, Psikolog ne derseniz onu bulun ve kendinize yol göstermesi için yardımını alın.

Başarılı Olmak İçin ne Yapabilirim ? - Hayatta Başarılı Olmak

Dostlar sizin de bildiğiniz gibi hayatta her şeyi bir bedel karşılığında alırız. Sevgi için zaman ayırmak, para kazanmak için zaman ve emek harcamak, kendinizi geliştirmek için eğitime yatırım yapmak gibi. Bildiğiniz gibi borsalarda dolar-euro alarak kısa sürede parayı birkaç misline çıkartabilen insanlar var 100 doları 200 dolar yapıyor mesela. Fakat burada unutulan ve değinilmesi gereken bir nokta var; eğitime verilen bedelin ne kadar çok önemli olduğu. Unutmamalıyız ki hayatta maddi olarak kazandığımız evler, arabalar, kağıt paralar bir anda yok olabilir. İnsanın kendini sürekli olarak geliştirmesi, kendi zamanını ve kendi imkanlarını gene kendisi için harcaması başarıya giden yolda ufak bir ipucudur. Maddi şeyler bir gün size zafer getirip bir gün ise bozguna uğratırken, kendinize yaptığınız yatırım, kendi eğitiminize harcadığınız her vakit, her kuruş size misliyle geri dönecektir. Lütfen bunu unutmayın.

Bu İçeriği Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top