İnsanları Affederek Kendinizi Kurtarın

Affetmek Sizi Kurtarır - bipoloji.com

Affetmek saflık, güçsüzlük veya zayıflık değildir tam tersine affetmek bir olgunluk mertebesidir. Affedince o insanla hiçbir şey olmamış gibi de davranmayacaksınız, affetmek nötr bir haldir. Hayatın ve insanların bizi büyütmesine izin vermektir affetmek. Sizi üzen, kıran, aldatan hatta terkeden insanları affetmek oldukça kulağa saçma geliyor değil mi? Kızgın olmak istiyorsunuz, intikam almak istiyorsunuz, kin gütmek istiyorsunuz belki de öldürmek ? Bu hissettiğiniz duygular onu hiç etkilemiyor ama. Aynı okul zamanınızda öğretmene kin besleyip, dersi dinlememeye benziyor. Olan size oluyor, karşı taraf bir şey kaybetmiyor. Sen bir insanı affetiğin zaman aslında kendini kurtarmış oluyorsun, karşıdaki insanın davranışlarını görmezden gelmeye başlıyorsun ve daha da özgürleşiyorsun. Kendi duygu ve düşüncelerinizi rahatlatmış oluyorsun.

 

Birinden nefret etmek, insanın kendi içine kurt koyması demektir. Hayatını kemirir.

Pearl S. Buck

Bunun sağlık açısından da oldukça kritik önemleri var;

Bir grup insan üzerinde deney yapılmış, gayet normal ve rahat hissettikleri zamanda kan değerlerini almışlar. Daha sonrasında ise kin besleyecekleri, nefret edecekleri anıları, olayları hatırlayıp bunları gerçekten hissetmelerini istemişler. Daha sonrasında ise bu nötr hal ile kinli hal durumlarını karşılaştırmışlar. Elde edilen sonuçlarda ise nefret ve kin gütmenin insanların kanında ilginç bir değişime neden olduğunu ve neredeyse toksik etkiye sebep olduğu ortaya çıkmış. 

Affetmek hayatta yapabileceğiniz en erdemli şeylerden birisi olup aynı zamanda o erdemliğin getirdiği zorlukla beraber çok ender bir kavrama dönüşmüştür. İnsanların size, ailenize, çevrenize, arkadaşlarınıza yaptıklarını affedebilmek yani kin, nefret duygularından arınıp nötr bir hale getirmek gerçekten de sizi kurtarıyor. Sana yaşatılan duygular her ne ise lütfen bunları yaşatan insanları gelin, o insanlara ihtiyacın olmadığını, onlardan nefret etmeden de, kin gütmeden de yaşayabileceğinin hatta daha sağlıklı yaşayabileceğinin farkında ol. Kendi başının çaresine bak, duygularının esiri olma. İnsanları ölene kadar affetmemek size hiçbir şey kazandırmayacağı gibi, karşı tarafa da hiçbir şey kaybettirmeyecektir.

Affetmek Sizi Kurtarır

 

Not: Hayatınızda size gerçekten zarar veren insanlar ile yola devam etmeniz gerektiğini söylemiyorum, hayatınızda ikinci hatta üçüncü şansı hak edecek insanlar vardır, bunların başında aileniz gelir. Fakat hayatınızda gerçekten size zarar verip, sizi sadece üzen, sizi sadece strese sokan insanlar var ise onları hayatınızdan çıkartıp affetmeniz, veya onu affettiğinizi söyleyip hayatınızdan çıkartmanız çok daha sağlıklı olacaktır. Affetmek, o insanla yola devam etmek değildir, kendi hayatınıza, kendi yolunuzdan devam edebilmektir.

 

Bizden nefret edenlerden nefret etmeden yaşayalım. Gelin, bizden nefret edenler arasında nefretten kurtulmuş olarak yaşayalım.

Buddha

Bu İçeriği Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top