Yeni Şeyler Denemek İstiyorum..

Yeni Şeyler Denemek VS İnsan
İnsan, yıllarını ne istediğini bulmak için harcar.

İnsan, hiçbir şeyi beğenmez ve her zaman daha fazlasını ister.

İnsan, ne istediğini bulduktan sonra, onu denemek için tereddüte düşer. İnsanın içinde hep bir korku, hep bir üşengeçlik vardır. İnsan, denemek istemeyecek, denememek için elinden geleni ardına koymayacak, gerek iç gerek ise dış olayların etkisini bahane edecek, elinden geldiğince kaçacak, konfor alanına sığınacak ve bu süreçleri tekrar tekrar yaşayacaktır. İnsan, Fransız Devrimi’nde olduğu gibi görecek ki, kaybedeceği hiçbir şey kalmamıştır ve devrim çanları çalmalıdır. İşte insan, artık yeni şeyler denemeye mahkum olacak. İnsan düşünebiliyor hatta düşünebildiğini düşünebiliyor. İnsan ne istediğini düşünecek fakat fazla süresi kalmadığı için bir şeyi seçmek zorunda kalacak. İnsan bu seçtiği yoldan ilerlemek için koşacak, yürüyecek gerektiğinde ise emekleyecek. İnsan görecek ki bazı şeyleri yapabiliyor, istediği zaman idealine ulaşabiliyor.

İnsan korkularını yenmeyi öğrendiğinde, dertleriyle yüzleşmeyi ve kendini sorgulamayı bir kere tattığında, emeklese bile tekrar ayağa kalkıp koşmak isteyecek.

İnsan yolculuğunu tamamladı, ve yolun sonuna ulaştı. Denediği şeyin, onun istediği şey olmadığını gördü ve gene başa döndü. Halbuki insan yıllarını vermişti, her şeyini vermişti ve hiçbir şeyi yoktu bu yola çıktığında.

İnsan görmeli, bir şeyler yapmak için, bir şeyleri beklemeye ihtiyacı yok. İnsan olmak bunu gerektiriyor zaten, monotonluktan uzak, keşiflere yakın olmak.

İnsan, bu yolculuktan bir sürü şey öğrendi, yeni şeyler tecrübe etti. İnsan bunları bilmeli ki, bir sonraki yolculuğunda aynı hatalara düşmesin.

Ve gene insan, bir şeyi bilmiyordu ve bilmek istemeyecekti: Ölüm.

İnsan, yaşamak, özgürlüğün tadını çıkarmak ister. Ama olaylar böyle değildir, insan yaşamaya ve özgürlüğe mahkumdur.

İnsan, basit bir varlıktır. İnsan, bir hayvandır, bir canlıdır. İnsan, istediği yolu bulmak için yeni şeylere mahkumdur.

İnsan gerek dostlarıyla gerek ise yalnız yoluna devam etmeli, çünkü insan ancak devam edebildiği sürece insandır.

Başarısızlık her zaman hata demek değildir; yeri geldiğinde yapabileceğiniz en iyi şey olabilir. Asıl hata denemekten vazgeçmektir

F. Skinner

 

Sisifos Hikayesini Bu Konuyla Bağlantılı Olarak Okumanızı Öneririm.

Bu İçeriği Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top