Mindfulness Ne Değildir?

Mindfulness Nedir, Ne Değildir?
Bir önceki yazılarımızda mindfulness ın ne olduğundan ve egzersiz çeşitlerinden bahsedip örnek bir egzersiz vermiştik şimdi ise Mindfulness Ne Değildir ondan bahsedeceğiz. Bu sayede mindfulness hakkında daha fazla bilgiye sahip olacak ve neyin ne olduğunu, ne olmadığını daha iyi idrak edebilmiş, daha fazla fikir sahibi olmuş olacaksınız.

mindfulness nedir - bipoloji

Mindfulness Ne Değildir?

Mindfulness bir inanç sistemi değildir. Çıkış yeri budist felsefesi olsa bile günümüze gelene kadar değişimlere uğramış ve bilimsel hale gelmiştir. Herhangi bir kültüre ya da dine has yöntem değildir.

Mindfulness her zaman ve her yerde uygulanabilecek bir yöntemdir herhangi bir yere, mekana, zamana ait değildir, meditasyon, yoga, spor gibi yaşam biçimidir.

Mindfulness yönteminin olaylara olumlu ya da olumsuz bakmayla alakası yoktur, pozitif psikoloji veya iyi düşünelim iyisi olsun gibi bir yapıya sahip değildir, olanları olduğu gibi görmek nihai amacıdır.

Mindfulness amacı rahatlamak değildir dediğimiz gibi amacı olanları olduğu gibi görebilmektir fakat bu süreçte kişiye rahatlama, huzur gelebilir bu durum oldukça güzeldir ve etkileri incelenmelidir fakat rahatlama amacıyla değil kendinizi keşfetmek, dikkatinizi odaklamak amacıyla yapılmalıdır.

Mindfulness in meditasyondan veya hiçbir şey düşünmeme durumundan farklıdır. Mindfulness da kişi kafasından geçen duygu ve düşüncelere odaklanmalı ve onları yargılamadan veya onların etkisine kapılıp dalgalanmadan izlemelidir. Kafamızdan geçen düşünceleri ve geçebilecek düşüncelere odaklanıp bir şekilde hareket etmeliyiz.

Mindfulness yaşadığınız ana odaklanarak, tüm dikkatinizi oraya vererek düşüncelerinizi ve duygularınızı tarafsız bir şekilde, yargılamadan deneyimleme farkındalığıdır.

Mindfulness Nedir, Ne Değildir?

Bu İçeriği Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top