Hayvan Psikolojisi Nedir? Hayvan Psikologları Ne İş Yapar

Hayvan Psikolojisi Nedir? Hayvan Psikologları Ne İş Yapar

Hayvan Psikolojisi ve Hayvan Psikologları

Günümüzde psikoloji alanı gün geçtikçe gelişmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte sadece insanlar değil hayvanlar da profesyonel destek alabilmektedir. Bu desteklerin başlarında zihinsel ve duygusal bozukluklar gelmektedir. Hayvan Psikolojisi ve Hayvan Psikologları nı daha iyi tanımak için biraz detaylandıralım. Daha detaylı araştırma yapmak isterseniz Hayvan Psikolojisine etoloji dendiğini sizlere bildirmek isteriz.

Hayvan Psikolojisi Nasıl Oluyor?

İnsanların çoğu için, bir hayvanı psikoloğa götürmek saçma ve anlamsız hatta gereksiz gelebilir. Sadece aşırı hayvan düşkünü insanların yapacağı bir şeymiş gibi algılanabilir. Ancak bu düşünce yapısı tamamen yanlıştır. Örneğin köpekler, ruhsal sağlıklarını etkileyen depresyon, korku ve kaygı gibi durumlarla karşı karşıya kalabilirler.

Hayvan Psikoloğu Sorunları Nasıl Çözüyor?

Bir hayvan psikoloğu, evcil hayvanınızın duygusal veya zihinsel sorunlar işe başa çıkmasında en önemli role sahiptir. En başta hayvanınızın davranışlarını inceler ve yardımcı olabilmek adına zihninde neler geçirdiğini belirlemeye çalışır. Belirli durumlarda, hayvanla zaman geçiren insanların davranışlarına da bakarlar. Bunun sebebi ise yaşanılan psikolojik sorunların kaynağını bulabilmektir.

Hayvan Psikolojisi Nedir? Hayvan Psikologları Ne İş Yapar

Hayvan Psikologları Nasıl Çalışıyor?

Hayvanınızın davranışı literatürdeki belirli bozukluklarla bağlantılı olabilir. Hayvanların vücut dilini, zihinsel bozukluklarını, depresyon seviyesini, anksiyete ve korku davranışlarını psikologlar gözlemler. Laboratuvarlar, hayvanların davranışlarını gözlemlemek ve tedavi için çeşitli deneyler de yapmaktadır. Bazı köpeklerde şizofreniye benzer semptomlar dahi görüldüğü bilinmektedir.

Hayvanların gösterdiği davranış kalıplarına göre psikologlar belirli bir yol izler. Aynı insanlarda olduğu gibi, bazı durumlardaki hayvanlar özel kliniğe konulabilir. Doktor tarafından incelenir, ilaç tedavisi uygulanır ve zihin sağlığının iyileşmesi için çeşitli egzersiz yöntemleri önerilir.

Hayvanlarda görülen zihinsel bozukluklarının bir çoğunun tedavisi vardır. Eğer evcil hayvanınızda anormal bir durum seziyorsanız, bir hayvan psikoloğuna götürmeyi ihmal etmeyin. Ufak dostunuzun daha iyi bir bir hayat standartlarında yaşaması, sizin sorumluluğunuzdadır.

 

Hayvan Psikolojisi Nedir? Hayvan Psikologları Ne İş Yapar

İyi Bir Hayvan Psikoloğu Nasıl Seçilmeli?

Hayvan psikologları, lisans mezunu psikoloji olan ve çalışmalarını bu hayvanlar üzerinden devam ettiren kişilere denir. Gideceğiniz kişinin bir psikolog olduğuna ve bu konuda çalışmaları, araştırmaları ve tecrübesi olduğundan emin olun. Ekoloji alanında ilerlemiş olması önemli bir etkendir. Eğer bulamazsanız, veterinerinize sorabilirsiniz, sizi yönlendirebilir.

Dostunuzu götürdüğünüzde iyi bir doktor-hayvan ilişkisi sağlandığından emin olun. Alanındaki uzman, hayvanınızın davranışlarını anlamak için onunla iletişime geçmeye çalışacaktır, dikkatlice izleyin. Aranızdaki bağı güçlendirmek adına, tavsiyeler isteyebilirsiniz. Hayvan psikoloğu aklınızda şüphe uyandırıyor olsa bile, kedinizin, papağınızın, köpeğinizin ya da herhangi bir evcil hayvanınızın alanında uzmanlar kişilerle iletişim kuracağı için, içiniz rahat olabilir. Eğer hala aklınızda bir şüphe varsa şunu düşünün; Psikoloji alanı sadece insanları değil tüm organizmaların davranışlarını inceleyen bir bilimdir ve bu kavram yaklaşık 200 yaşındadır. Eğer insana iyi geliyorsa, hayvanınıza neden iyi gelmesin?

 

 

 

Bu İçeriği Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top