Egzersiz Yapmak Depresyona Girmenizi Nasıl Önler?

Egzersiz Yapmak Depresyona Girmenizi Nasıl Önler?

Egzersiz, Mutluluktur.

Zaman zaman hepimizin önyargıları olmuştur, şimdi onlardan sonsuza dek kurtulma vakti. Egzersiz dendiğinde akla hemen spor salonları, ağırlık aletleri, koşu bantları vb geliyor olabilir. Bu inanış yüzünden sağlıklı yaşamayı bırakın, insan hareket etmekten bile uzaklaşıyor. Sakatlanmalar da ortada. Masa başından kalkmayan veya çok az hareket eden birisini alıp spor salonuna koyarsanız ne vücudu ne de psikolojisi onu kaldıramaz. Bu insanların çoğunluğu, üye olup bir ton para verdikleri spor salonlarına iki üç ay gider sonrasında ise tembel yaşamına geri döner. Egzersiz sadece spor salonunda olmaz arkadaşlar! Günde bir saat yürümek, asansör yerine merdivenleri tercih etmek, evdeki malzemeler bitince gidip almanız gibi çeşitli şeyler de egzersiz sayılır! Hareket etmek, sağlıklı ve mutlu bir yaşamın en büyük garantörlerindendir, unutmayın!

Egzersiz Yapmak Depresyona Girmenizi Nasıl Önler?

Kafanızdaki zayıflamak ve spor yapmak arasındaki bağlantıdan kurtulma vakti. Egzersiz veya spor yapmak tabii ki kilo vermenize yardımcı olur ama bunları sadece zayıflamak için yaparsanız, zayıflayınca bu sefer kilolu ve sağlıksız değil, zayıf ve sağlıksız olacaksınız. Ülkemizdeki ortopedi servisleri, zayıflamak için spor salonlarına gidip de sakatlanan insanlarla dolup taşmış durumda. Hali hazırda kilo sorunu olan insanlara ağır egzersiz programları verirseniz böyle sonuçlara yol açabilmekte. Spor bilinçli bir şekilde, araştırma yapılarak öğrenilmesi gereken bir sanattır, zayıflayacağım deyip spor aletlerine atlamayın, en basitinden koşu bandının uzun süreli kullanılması bacaklara ve diz kapaklarına çok zarar vermekte, bunu biliyor muydunuz?

Egzersiz yapmak depresyona girmenizi nasıl önler?

Depresyon ve egzersiz arasında pozitif korelasyon yani olumlu ilişki vardır. Siz de zaman zaman görmüşsünüzdür; deniz kenarında yürümek, ormanda yürümek, yağmurlu havada yürümek kısacası ruhunuza dokunabilecek bir yerlerde yürümek hatta koşmak nasıl rahatlatıyor insanı. Sanki tüm sorunlarımız tüm stresimiz yok olup gidiyor mutlulukta dolup taşıyoruz (sonra geçse de..). Egzersizin, en ağır depresyon türü olan majör depresyona bile etkisi olduğu kanıtlanmıştır.

Amerika’da yapılan bir araştırmada (Effects of exercise training patinets with major depression) Depresyon teşhisi konmuş hastaları araştırmacılar 3 gruba ayırıyor;

1.  Gruptaki hastalara sadece egzersiz yaptırıyorlar,

2. Gruptaki hastalara egzersiz yaptırıp aynı zamanda antideprasan veriyorlar,

3. gruptaki hastalara ise sadece antideprasan veriyorlar.

İlk altı haftanın sonucunda ilaç tedavisi uygulanan gruptakilerde kendilerini diğerlerinden daha iyi hissettikleri gözlemlenmiş. Lakin 10 aylık bir takip sonrasında sadece egzersiz yapan grupta diğerlerine göre daha belirgin bir iyileşme olduğu gözlemlenmiş.

Araştırmaları ciddiye alan doktorlar bu çeşitli sonuçlarla tedavilerini geliştirme imkanına sahip olabiliyor. Mesela İngiltere’de birçok doktor depresyon vakalarına hemen ilaç vermek yerine önce egzersiz koçlarına yönlendiriyor istatistikler de bu durumu kanıtlar nitelikte; 2007 den beri benimsenen bu politika sayesinde antideprasan sayısında ciddi bir azalma gözlemleniyor. Umarız ki bu tür araştırmalar ve istatiksel sonuçlar günümüzde “seri ilaç yazmalıyım” kafasındaki doktorlara ilham olur.

KaynakçaEgzersiz Yapmak Depresyona Girmenizi Nasıl Önler?

 

Bu İçeriği Paylaşın

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top