Eylül 2019 Çekirdek Algoritma Güncellemesi Yayımlandı!

Google tarafından belirli periyot dönemlerinde yayımlanan çekirdek algoritma güncellemesi başlığına bir yenisi daha geçtiğimiz günlerde eklenmiş oldu. Google’ın arama kısmıyla ilgilenen twitter sayfası @searchliasionEylül 2019 Çekirdek Algoritma Güncellemesi olarak adlandırdığı yeni güncellemeye dair bir tweet attı. Tweetin içinde çekirdek algoritma güncellemesinin yanı sıra blog linkinden webmasterleri ilgilendiren: “Web yöneticileri Google’ın temel güncellemeleri hakkında ne bilmeli?” isimli yazısının da linkini bıraktı.

 

Eylül 2019 Google Çekirdek Algoritma Güncellemesi ile Neler Değişti?

Google, sadece yılın belli zamanlarında değil yaklaşık olarak her gün ufak tefek güncellemeler yayımlamaktadır. Yapılan güncellemeler arama sonuçlarına direkt olarak etkili olmasa bile, var olan algoritmanın gelişmesine katkı sağlayacak şekilde düzeltilmektedir. Ancak Google tarafından yılın belirli periyotlarında yayımlanan Çekirdek Algoritma Güncellemesi arama sonuçları üzerinde çok ciddi güncellemeler olarak tanımlanmaktadır ve sıralamaları kökten değiştirebilmektedir.

Google, twitter hesabı üzerinden yapılan açıklamada 24 Eylül 2019 tarihinden itibaren web sitelerinin geniş bir algoritmik güncellemeye maruz kalacağını twitter hesabından duyurmuştu. Güncelleme ile ilgili yaptığı açıklamaları ve önümüzdeki süreçte biz webmasterleri neyin beklediğini görelim:

1- Her zamanki gibi en önemli şey: İçerik

Eylül 2019 Çekirdek Algoritma Güncellemesi Yayımlandı

Google’ın yıllardır yaptığı her güncellemede de olduğu gibi bu seferki yaptığı Eylül 2019 Çekirdek Algoritma Güncellemesi başarılı içeriğin en önemli nokta olduğunu bize hatırlatır nitelikte. İçeriklerine güvenen webmasterler, yaşanan bu güncelleme ile ufak tefek sıralama kayıpları yaşayabilirler, hali hazırda haber siteleri oldukça uçuşa geçmiş durumda. Unutulmaması gereken en büyük nokta ise; içeriklerine güvenenen eninde sonunda kazanır dostlar. Şimdi maddeler halinde nelerin içerik girişinde önemli olduğuna tekrardan bakalım, bundan sonraki süreçte içeriğinizi güncellemek isterseniz bu doğrultuda ilerleyebilirsiniz.

  • Özgün içerik en önemli kuraldır.
  • İçerikleriniz de anahtar kelimelerinizle bağlantılı ve alakalı başlıklar, etiketler, meta açıklamalar bulunmalıdır.
  • Kullandığınız dil basit ve anlaşılır olmalıdır.
  • Sosyal medya platformlarında paylaşılabilir olmalı.
  • Websitenizin mobil uyumlu olması ve optimizasyonun da sağlam olması önemlidir.
  • İçeriklerde görsel kullanılması önemlidir.
  • Siteniz kullanıcıların işini kolaylaştıracak şekilde ve bilgiyi direkt alabilecekleri şekilde tasarımlanmış olmalı.
  • Başlıklar kısa ve içerikle alakalı olmalıdır.

Yayımlanan Eylül 2019 Çekirdek Algoritma Güncellemesi ile birlikte sayfanızdaki ve içeriklerinizde herhangi bir hit düşüşü gözlemliyorsanız, yukarıda bahsettiğimiz maddeleri, hit kaybı yaşadığınız içeriklere entegre edin. Eğer hala sorun çözülmediyse, özgün ve kaliteli içerik üretmeye devam edin, google değerinizi tekrar fark edecektir.

2- EAT Puanı

EAT Puanı Nedir

EAT Puanı Nedir?, Uzmanlık, Yetkinlik ve Güvenilirlik anlamına gelmektedir. Kavramın açıklaması ismiyle bağlantılıdır. İçeriklerinizdeki yetkinlik, güvenilirlik ve uzmanlık faktörleri dikkate alınarak google size bir puan vermektedir. Bu puan doğrudan sıralama faktörünü etkilemez lakin dolaylı olarak etkilemektedir. Google’ın geçmişte yaptığı çekirdek algoritma güncellemelerinde de ön plana çıkan EAT Puanı, Eylül 2019 Çekirdek Algoritma Güncellemesi ile de karşımıza çıkmaktadır. İçeriklerinizi buna göre dizayn etmeniz, sıralamanızı dolaylı olarak etkileyecektir.

 

Google tarafından yayımlanan Eylül 2019 Çekirdek Algoritma Güncellemesi, yüzeysel güncellemelere nazaran daha etkilidir, bu sebepten ötürü de daha uzun sürede etkisini gösterir. Bu güncellemeler birkaç aylık uzun bir süreçte yavaş yavaş oturur. İçeriğinizin bir sonraki güncellemeye kadar yeni algoritmaya göre optimize edilmesi önemli bir yere sahiptir. Bu sebepten ötürü de, güncelleme yeni başlamışken, sitenizde eğer hit kaybı var ise, bir durum değerlendirmesi yapmanız ve güncellemeye ait daha fazla ne öğrenebilirim diye araştırmanız, sitenizin içeriğini güncelleme kısmı kadar önemli olacaktır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir